Máte správně zabezpečený motocykl? Zabezpečení nepodceňujte venku, ani v garáži
V České republice jsou každoročně odcizeny motocykly v hodnotě přesahující 20 milionů korun. To vychází přibližně na osm motocyklů týdně. Důvodem odcizení je často podceněné zabezpečení motocyklů ze strany svých majitelů. A to nejen těch stojících venku, ale také těch v garáži.
Jak tedy na kvalitní zabezpečení motocyklu? Základem je zámek, a to nejlépe takový, který dokáže odolat pokusu o přeřezání či přestřihnutí. Většinou se jedná o zámky z tvrzené oceli s přidaným vrchním pláštěm. Důležité je u něj také to, aby dokázal odolat klimatickým vlivům, ustál vlhkost, vysokou prašnost a také mráz či naopak velké teplo.
Při zabezpečení motocyklu pomocí řetězových zámků také nezapomínejte na to, že je vždy dobré motocykl připoutat k těžkému předmětu či zabetonovanému ocelovému oku. Dobré také je vždy celý zámek nechat viset ve vzduchu, abyste zloději práci příliš neusnadnili. Cena takového zámku startuje zhruba na 1 500 korunách, přičemž jeho mírnou nevýhodou je váha, která se pohybuje v řádu kilogramů.
Řetězový zámek je vždy dobré provlékat zadním kolem, a pokud je dostatečně dlouhý, je dobré jej provléknout také zadním rámem. Tento zámek nikdy nedávejte na přední kolo, jelikož jej lze velmi jednoduše sundat povolením matky a vyndáním osy, což zkušený zloděj zvládne za chvíli.
TIP: nabídka kvalitních zámků značky Luma
Kotoučový zámek
Zloděj si také dvakrát rozmyslí, zda se pustí do překonávání kotoučového zámku na předním kole, který znemožňuje jízdu motocyklu. Ideální je, pokud je takový zámek vybavený alarmem. Takový zámek při neoprávněné manipulaci začne vydávat zvuk, a rychle tak upozorní na to, že se u motocyklu odehrává něco, co by nemělo. Děje se tak díky otřesovým čidlům, díky kterým zámek pozná, že je s motocyklem něco v nepořádku, a dokáže dokonce jeho majitele upozornit zprávou na telefon, že je něco v nepořádku.
Technické vychytávky
Motocykly jsou dnes také ve většině případů vybaveny imobilizéry, některé navíc dovedou čidlem sledovat vstup do zapalování a nabízejí funkci dálkového vypnutí motoru. Mezi další technické vychytávky patří také GPS lokátor, který může majiteli motocyklu poskytnout přesnou polohu odcizeného motocyklu.
Nezapomeňte dobře zabezpečit svůj motocykl také v garáži
Mnoho majitelů motocyklů ukládá svého jednostopého miláčka do garáže, kde příliš neřeší samotné zabezpečení motocyklu. V podstatě se tedy spoléhají jen na zabezpečení garážových vrat, se kterými si řada zlodějů poradí velmi jednoduše.
Nejlepším způsobem je tedy instalovat do garáže kotvu, která se navrtá přímo k podlaze. K takové kotvě s okem se následně motocykl připevní řetězovým zámkem. Tímto způsobem lze navíc zabezpečovat nejen samotný motocykl, ale i další cenné vybavení, které ve své garáži skladujete, jako jsou jízdní kola, zahradní traktůrky apod.
Podobně jako garáže, bývají často podceňovány i automobily, ve kterých svůj motocykl převážíte, například na závody. I do zadní části dodávky se zloděj dokáže dostat velice snadno, a proto je vhodné i sem kotvu instalovat.
Nenechávejte motocykl na očích
Poslední, dost možná nejjednodušší radou, která je ovšem k nezaplacení, je motocykl nikde příliš nevystavovat, a pokud jej přeci jen musíte přes noc, ale i den nechat na očích, vždy motocykl přikryjte tak, aby nebylo vidět, co se pod plachtou ukrývá. Motocykl díky tomu nebude zloděje tolik lákat a nebudou vidět ani jeho zabezpečovací prvky, na které se mohou zloději dopředu připravit při rychlém obhlédnutí motocyklu.
TIP: v našem e-shopu najdete široký výběr plachet na motocykl
Zpět na přehled